Firma cateringowa jako pomysł na biznes
Ostatnio coraz więcej słyszy się o tendencji, jaką jest kupowanie gotowych posiłków. Z takich rozwiązań najczęściej korzystają młodzi ludzie, którzy nie mają albo czasu albo chęci na to, aby takie posiłki wówczas realizować. Najświeższe badania mówią, że jest to grupa kobiet i mężczyzn w wieku pomiędzy 18, a 24 rokiem życia. Oznacza to, że grupa ta jest bardzo szeroka. Jak się okazuje, wiedzą to młodzi przedsiębiorcy, którzy pragną w tą grupę wskoczyć i odpowiedzieć na jej potrzeby.
Jednym z prężnie rozwijających się biznesów, których to klienci są właśnie w tej grupie docelowej – jest właśnie catering, inaczej firma cateringowa. Współcześnie, coraz więcej się o tym słyszy i nie ma co się dziwić. Ludzie stają się bardziej leniwi lub nie mają czasu – decydują się więc na takie usługi. Rozgraniczenia są dwa: klienci indywidualni i zorganizowani (np. duże korporacje, firmy).
Można więc domyślać się, że potencjał jest ogromny. Nie mniej jednak żaden biznes nie jest w stanie zaistnieć bez uprzedniego zastanowienia się nad najważniejszymi kwestiami:
- Po pierwsze bardzo dobrze przemyślany biznesplan. Może wydawać się to dziwne, ale chociażby najprostsze rozpisanie kosztów i potencjalnych dochodów jest w stanie wyklarować sytuację. Nie należy się nadmiernie spieszyć, może być to zgubne. Trzeba popatrzeć na swój pomysł i odetchnąć.
Ważne jest wszystko, bez wyjątku. Lokal, rodzaj dystrybucji, potencjalni pracownicy, hurtownicy. Gastronomia jest bardzo ciężkim biznesem. Łatwo upaść, a trudno się wybić wśród ogromnej konkurencji;
- W przypadku firmy cateringowej odpada konieczność wyboru lokalu w ścisłym centrum miasta. Przygotowywane posiłki są wówczas dostarczane bezpośrednio do klientów.
Nie oznacza to jednak, że każdy lokal będzie nadawał się pod gastronomię. Pamiętajmy, aby dojazd z danego miejsca był możliwy, łatwy i dogodny. Nie może przecież być skomplikowany, aby dowieźć dane zamówienia w możliwie szybkim czasie. Po drugie – lokal taki musi spełniać ogólne zasady sanepidu, które są rzeczywiście restrykcyjne, jeśli chodzi o gastronomię. Warto się z nimi dokładnie zapoznać, przed podjęciem decyzji o założeniu firmy, a już na pewno przed wynajęciem danego pomieszczenia i podpisania wiążącej umowy!
.