Jak objawia się marskości wątroby?
Wątroba nie jest narządem unerwionym, dlatego też nie boli. Jednak w przypadku, kiedy na skutek schorzenia narząd ten znacznie się powiększy i zacznie uciskać otaczającą go błonę surowiczą, czyli tzw. torebkę wątrobową, wówczas pojawia się ból.
Do powiększenia wątroby może dojść np. w przypadku ostrego lub przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby. Wątroba powiększa się także w pierwszym stadium rozwoju marskości wątroby.
Wówczas choremu towarzyszy silny ból z prawej strony nadbrzusza, gdzie znajduje się wątroba. Marskość wątroby często jest trudno zdiagnozować, gdyż jej pierwsze objawy zupełnie nie nasuwają skojarzeń z dolegliwościami wątrobowymi. Objawy te to np.
zaczerwienione dłonie, czerwone plamki pojawiające się na tułowiu, zniekształcone palce i paznokcie u rąk, zwłóknione ścięgna w rękach lub przerost ślinianek przyusznych. Często zdarza się też tak, że choroba początkowo nie daje żadnych objawów. Natomiast w bardziej zaawansowanym stadium marskości wątroby chory może odczuwać ciągłe zmęczenie, stracić apetyt, chudnąć, odczuwać mdłości i silne bóle brzucha.
W dalszym etapie dochodzi do wodobrzusza, powiększenia śledziony, zmniejszenia jąder u mężczyzn i jajników u kobiet.