Pustaki ścienne
Warto wiedzieć, że zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne można budować z pustaków. Zdaniem większości fachowców ściany zewnętrzne i wewnętrzne powinny być wykonane z tego samego materiału budowlanego. Warunku tego nie muszą spełniać ściany działowe.
Wyróżnić można dwa rodzaju pustaków ściennych. Pierwszym rodzajem są pustaki ceramiczne, drugie zaś to pustaki betonowe. Podkreślenia wymaga fakt, że pustaki betonowe mogą być wykonane ze zwykłego betonu lub z keramzytu, czyli lekkiego kruszywa.
Metoda wykonywania pustaków ceramicznych to najprościej rzecz ujmując metoda produkcji cegieł. Jak powstają zaś pustaki betonowe? Specjalne formy wypełnia sie betonem, po zagęszczeniu powstają właśnie betonowe pustaki. W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od budowy ścian zewnętrznych czy też wewnętrznych z cegieł.
Jest to materiał budowlany, który już dawno przeszedł do lamusa. Teraz najczęściej buduje się ściany z pustaków czy też bloczków. Budowanie ścian z tych materiałów budowlanych wiąże się przede wszystkim z mniejszym nakładem pracy, bowiem bloczki jak i pustaki są o wiele większe niż wspomniane cegły.
Można byłoby powiedzieć, że „pustak pustakowi nie jest równy”. Okazuje się bowiem, że pustaki różnią się między sobą wytrzymałością mechaniczną, a także właściwościami izolacyjnymi. Decydując się na budowę ścian zewnętrznych i wewnętrznych właśnie z pustaków, warto o tym pamiętać.
Po to, by konstrukcja budowanego przez nas obiektu była trwała i nie groziło nam niebezpieczeństwo.